مصاحبه در باره تألیف کتاب جلوه‌آفتاب؛ آیت الله خامنه‌ای از دیدگاه شخصیت‌ها و افراد داخلی و خارجی
43 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : محمد ابراهیم نیکزاد
محل مصاحبه : در منزل مؤلف
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت مجله دانشگاه معارف
تاریخ نشر : 94/9/4

  Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-bidi-font-family:"B Lotus";}

 

جلوه‌ای از«جلوه آفتاب»

سه شنبه, 04/09/1394 -15:41

نام نویسنده

گفتگو با حجت‌الاسلام علی احمدی‌خواه؛ نویسنده کتاب (مصاحبه‌کننده:محمد ابراهیم نیکزاد(

 در ابتدابفرمایید انگیزه اصلی شما از تألیف اثری درباره ابعاد شخصیتی مقام معظم رهبری ازنگاه چهره‌های مختلف دینی، سیاسی، فرهنگی، نظامی، علمی و...  چه بود؟

قبل از پاسخ، اجازهبفرمایید از دوستان گروه انقلاب اسلامی دانشگاه معارف اسلامی حجت‌الاسلام دکترارجینی و جناب آقای نیکزاد که در نشر این کتاب، زحمات زیادی کشیدند تشکر کنم.

راجع به ایدۀ آغازین این اثر،باید گفت که کتاب حاضر با توجه به وضعیت موجود نوشته شد. به زیارت ضریح مقدس حضرتسیدالشهدا(ع) (که در قم ساخته می‌شد) رفته بودم. با خود گفتم: مگر با این اشک و آهو ناله و اندوه، آب رفته به جوی باز می‌گردد؟! چرا باید مردم مسلمان، مرتکب چنانجرم بی‌نظیری در تاریخ بشوند؟! چرا باید چونان رفتار وحشیانه‌ای با اهل‌بیت معصومو جگرگوشه‌های نبیّ خدا(ص) بکنند؟! با خود گفتم: من کجای کارم و تاکنون برای ولایتچه کرده‌ام؟ من چه خدمتی به بازماندۀ عاشورا، امام زمان(عج) و نائب ایشان مقاممعظم رهبری، نموده‌ام؟ همان‌جا تصمیم گرفتم درباره جانشین امام معصوم(ع) که طبقنظر شیعه ولی فقیه است، کاری بکنم و عزم نگارش این کتاب گرفته شد و شبانه‌روز کاررا انجام می‌دادم.

فکر می‌کنید این کتاب، پاسخ چه پرسش‌هایی را در خود خواهد داد؟

این کتاب به دلایلی که درادامه خواهیم گفت: «شخصیت محور است نه مسأله محور»؛ با این وصف، پاسخ به پرسش‌هاییدرباره مطالب ذیل است:

دیدگاه شخصیت‌های مختلفاعم از دوست و دشمن دربارۀ جنبه‌های مختلف شخصیتی و زندگی آیت‌الله خامنه‌ای، زماناجتهاد ایشان (قبل از انقلاب)، مقام علمی و فقهی، تألیفات، تخصص‌ها، سبک زندگی،گسترۀ مطالعات، چگونگی مبارزات، سبک سلوک ایشان با مردم؛ حتی با مخالفان ومعاندان، مدیریت ایشان؛ به‌خصوص مدیریت بحران، منزلت مردم در نظر ایشان؛ حتیمتهمان و مجرمان، دغدغۀ ایشان درباره بیت‌المال و مسائل مختلف کشور و مسائل ومطالب زیادی که در چهارصد صفحه آمده و مجال بیان همه سرفصل‌های آن در اینجا ممکننیست. وقتی این کتاب خوانده شود، جواب بسیاری از شبهات، شایعات و تهمت‌ها به خودیخود داده می‌شود.

همچنین کتابی دربارۀ حیاتفقهی – علمی و سبک زندگی ایشان نوشته شده که به فضل حق به زودی با عنوان «افتخارمرجعیت؛ حیات فقهی - علمی و سبک زندگی آیت الله سیدعلی خامنه‌ای» حفظه الحفیظمنتشر خواهد شد.

تازه‌های این کتاب چیست؟ آیا فکر می‌کنید چارچوب جدیدی در اینکتاب ارائه شده است؟

این کتاب، از نظر هیچ کسیدر باب موضوع خود، غافل ننشسته؛ یعنی از چارچوب‌های رسمی و حب و بغض‌های معمول فراتررفته و با جرأت، نظر اشخاص مورد سؤال را منعکس کرده است. این کتاب، با توجه وعنایت به سؤال‌های پراکنده نوشته شد؛ چون بنده در حلقه‌های معرفت، توفیق حضورداشتم و به سؤالات افراد مختلف در این باب جواب می‌دادم.

سبک و سیاق نگارش کتاببعدی نیز مشخص شده است؛ یعنی با توجه به مسأله مخاطب، شخصیت محور است.

به نظر شما تفاوت این کتاب با سایر کتاب‌ه‌های موجود در این حوزهچیست؟

شاید بتوان گفت تفاوتعمده این کتاب جامعیت نسبتی و مستند بودن آن است؛ آن هم جامعیتی در تمام زمینه‌هاو همه زمان‌ها و از قول هر شخصیتی که فکر کنید در وصف رهبری چیزی گفته باشد؛ بهنحوی که برخی از افراد را به سختی می‌توان باور کرد که چنین سخنانی درباره رهبرمعظم انقلاب گفته باشند! در این کتاب به‌جای نقل خواب و خیال، به بیان مشاهداتمبادرت شده است و در حقیقت وصف دلبران در حدیث دیگران آمده است.

میزان آشنایی جوانان به ویژه دانشجویان با شخصیت مقام معظم رهبریچقدر است؟ آیا این کتاب پاسخگوی پرسش‌هایی از دانشجویان در این زمینه خواهد بود؟

مخاطب من در این کتابدانشجویان هستند؛ هرچند برای کارگر، کاسب و ... نیز مناسب است. نکته‌ای که باید بهآن توجه کرد، نحوۀ پاسخ به جوانان و دانشجویان و اساساً شیوۀ پاسخ به هر پرسشگراست. بنده بارها به سؤال‌کننده‌ها گفته‌ام: «صریح و روشن سؤال کنید تا پخته جواببدهم»؛ در مقام سؤال هم هیچ محدودیت و خط قرمزی برای سئوال کننده قائل نشده‌ام.

نقل نکات ناب و مختلف اززوایای گوناگون، آن هم از قول شخصیت‌ها، مراجع و صاحب‌نظران رشته‌های مختلف برایدانشجویان اطمینان‌آور خواهد بود. بنابر این با شخصیت حقیقی و واقعی رهبرشان بهدور از جوّ سیاسی، آشنا می‌شوند.

در جست‌و‌جویی که در خاطرات شخصیت‌های مختلف درباره ابعاد وجودیرهبر معظم انقلاب داشته‌اید، چه نکته‌ای توجه‌تان را بیشتر به خود جلب کرده است؟

نکته که بسیار است؛ امابه چند عنوان کلی اکتفا می‌کنم و خوانندگان خردمند را به اصل کتاب ارجاع می‌دهم:

1. بحث اجتهاد ایشان قبلاز انقلاب که برای بنده جالب بود؛ از این جهت جالب و تعجب برانگیز بود که مرجعتقلیدی مثل مرحوم آیت‌الله العظمی میلانی (متوفای قبل از انقلاب) با آن همه دقت ومتانت و جدیت علمی، همیشه مقام معظم رهبری را با لقب مجتهد خطاب می‌کرده و می‌فرمود:«علی‌آقا مجتهد». جالب‌تر این‌که در آن ایام مرحوم آیت‌الله شهید صدوقی هم خطاب بهمقام معظم رهبری نامه می‌نویسد و روی پاکت چنین مرقوم می‌فرمایند: «محضر مبارکحضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای...»؛ سخن دراین‌باره بسیار است که به متنکتاب ارجاع می‌دهیم.

2. حرمت مردم نزد ایشان؛به طوری که وقتی کسی به ایشان نامه می‌نویسد، اصرار دارند که حتماً جواب نامه را بدهید؛و لو اینکه با یک عذرخواهی باشد و بگویید که کاری از ما ساخته نیست تا طرف جوابیگرفته باشد؛ چون این‌جا آخرین امید مردم است.

همچنین حفظ حرمت مردم درنظر معظم له، بسیار مهم است؛ به گونه‌ای که به دست اندرکاران فرموده بودند: «حقندارید پیش از اثبات اتهام، آبروی متهم را ببرید و منتشر کنید و بالاتر از آن حتیبعد از اثبات جرم هم نباید آبروی مجرم و زندانی برود؛ چون خانواده دارد. زن و بچهدارد. بچه‌اش می‌خواهد به مدرسه و دانشگاه برود». این امور است که آدم را عاشقایشان می‌کند.

3. نکته‌ای که هر شاهد وغایب و شنونده و گوینده‌ای را تحث‌تأثیر قرار می‌دهد، مراعات اموال مردم و بیت‌المالاست؛ به عبارتی حفظ بیت‌المال در حد توان و امکان و حیف و میل نکردن آن.

4. اطلاعات وسیع تخصصیایشان؛ به طوری‌که بسیاری از متخصصان به آن معترف بوده‌اند.

ویژگی‌های دیگری همچونتوکل بالا و اعتماد ایشان به خدا، اعتماد به مردم، پاک‌دستی و دل‌پاکی، شجاعت وشهامت و معنویت ایشان نیز برجسته است به‌گونه‌ای که کسی مثل رئیس جمهور روسیه کههیچ اعتقاد الهی ندارد، با دیدن معظم له می‌گوید: ایشان مسیح زمان است.

به نظر شما مطالبی که گاه توسط رسانه‌ها و شخصیت‌های معاند نسبتبه ایشان مطرح می‌شود، با چه انگیزه‌ای طرح می‌شود؟

ظاهراً منظورتان ازمطالبی که بیان می‌کنند، تهمت باشد؛ البته وقتی ما کتاب‌هایی با این محتوا وعناوین تحقیقی (نه ذوقی) به بازار معرفت نفرستیم و جوانان و مردم‌ را از نظراطلاعاتی و فکری پشتیبانی نکنیم، معلوم است که وسوسۀ شیاطین در برخی از خوش‌باورانو ساده‌دلان، تأثیر می‌گذارد. آن هم دو دلیل دارد: یکی دشمن بی‌مروت؛ دیگری کم‌کاریدوستان.

برای جذاب‌تر شدن ارائه مباحثی که در این کتاب آورده‌اید، چهشیوه‌هایی را به‌کار برده‌ و یا پیشنهاد می‌کنید؟

جالب و جاذب شدن، به چندمطلب بستگی دارد؛ مثلاً اخلاص و نیت نویسنده چقدر بوده و هست؟ واقعاً مؤثر است؛مشک آن است که خود ببوید نه آن که عطار بگوید؛ اما اگر از آن، بوی ریا بیاید، دیگرجاذبۀ خوشی نخواهد داشت. البته این بوی مشک، علاوه بر صفای سینه و نیت نویسنده، بایداز متن و محتوای کتاب نیز برخیزد؛ و گرنه با نیت پاک و بدون علم و تخصص، کاری نمی‌توانکرد.

به طور خلاصه، سه نکتهکلی در جذابیت هر کتابی مؤثر است:

 1. عنوان (که به‌نظرمباید به عنوان این کتاب، توضیحی اضافه شود)؛

 2. شکل زیبا؛ شاملقطع و قُطر، طرح و رنگ روی جلد، صفحه‌بندی، نوع قلم متن و امثال این مسائل؛

3. محتوا؛ که سعی کردیمقالب کار، از آثار منتشر شده متفاوت باشد.

توصیه شما به خوانندگان این کتاب چیست؟

حقیر، اهل توصیه نیستم؛اما تقاضا و خواهش می‌کنم که خوانندگان خردمند اهل تأمل و تعمق باشند. این کتاب رابنگرند و دور از تعصبات سیاسی و جناحی و حزبی مطالعه کنند. ببینند از مسلمان تاغیرمسلمان، معتقد تا غیرمعتقد، دوست تا دشمن، خویش تا بیگانه، هم‌درس تا هم‌سلول وهم‌بند در زندان، همسایه تا همسنگر، شاعر تا فیلسوف، داخلی تا خارجی، سیاسی تانظامی، عالم و مجتهد و مرجع تقلید تا فراری ضدّ انقلاب و برانداز نظام، در دورانمختلف آشنایی، از دهه‌ها قبل از انقلاب تا الآن، همه و همه(که بیش از دویست نفرند)در وصف ایشان به‌صورت مستند چه گفته‌اند و ایشان را چگونه معرفی کرده‌اند؟ کداممطلب است که اگر دویست نفر که بیش از پنجاه نفرِ آنان از علمای عادل باشند، آن رامنتشر کنند، باور نمی‌کنیم؟! مگر خبرهایی که روزانه آنها را منتشر می‌کنیم، از چندنفر انسان مطمئن شنیده‌ایم؟!

و سخن پایانی شما...

این کتاب برای عموممخاطبان قابل استفاده است؛ اما دو قشر به طور ویژه مخاطب این کتاب بوده‌اند؛ 1.نسل نو (دانشجویان، دانش‌آموزان و حتی دبستانی‌ها) 2. برادران نظامی و سپاهی وخانواده ایشان.

دوستانی که بنده را می‌شناسندمی‌دانند که «آنچه شرط بلاغ است» می‌گویم. اگر فعل و قول ما یکی بود و همان‌طور کهشعار داده‌ایم عمل می‌کردیم و به فرمایشات دلسوزانه و پندهای پدرانه ایشان گوش می‌دادیم،الآن از هر جهت جلوتر بودیم؛

بر آستان جانان گر سرتوان نهادن

گلبانگ سر بلندی بر آسمانتوان زد

قد خمیدۀ ما سهلت نمایداما

بر چشم دشمنان تیر از اینکمان توان زد

امیدوارم که ما از ولی‌شناساناین ولایت باشیم.

با تشکر مجدد از دوستاندانشگاه معارف و نشریه معارف که این فرصت را در اختیار ما قرار دادند.

در آخر اگر دوستان تذکر وپیشنهادی دارند، در صورت ارسال به ایمیل‌های ذیل‌الذکر به دیده منّت می‌پذیریم وبی چه و چون بر سر می‌نهیم.

Ali.ahmadikahah@chmail.ir و نیز: ahmadi.ahmadi14@yahoo.com

شماره 109 خرداد و تیر 94

http://maarefmags.ir/node/3213